Blog

Hogyan érdemes használni a ChatGPT-t? Tanácsok kezdőknek. 
  

2023.05.05.

Kéthavonta szakmai előadásokkal gazdagítjuk a hétköznapjainkat, munkatársaink a saját szakterületükről mutatnak be érdekességeket, vagy éppen aktualitásokat, egy-egy szakágunk munkáját részletesebben is megismerhetjük. Áprilisban nem szorosan a tervezői munkához kapcsolódó szakmai előadásokkal is gazdagodtunk: Krámer Veronika és Oláh Zsolt számolt be a Mesterséges Intelligencia szoftverekkel szerzett tapasztalataikról. Vera egy blogbejegyzésben is összefoglalta nekünk az egyik legismertebb AI szoftver, a ChatGPT-vel szerzett tapasztalatait és tanácsait:

ChatGPT egy kiváló eszköz arra, hogy válaszokat kapjunk kérdéseinkre. Lenyűgöző gyorsasággal tud információt összefoglalni, bármilyen szakterülethez tartozó kérdéseket megválaszolni. Nem mindegy azonban, hogy hogyan és mit kérdezünk tőle, azaz milyen ún. promptot adunk neki. Az alábbi bejegyzésben számos tanácsot található azoknak, akik csak most ismerkednek a ChatGPT-vel. Hogyan érdemes feltenni a kérdéseket a ChatGPT-nek, hogy tényleg azt a választ kapjuk, amit szeretnénk?

Íme tehát néhány tipp a hatékony használatához:

Legyen konkrét, egyértelmű a kérdés és a hozzá tartozó kontextus 

Ha konkrét és egyértelmű kérdéseket teszünk fel, pontosabb válaszokat fogunk kapni. Kerüljük a túl tág kérdéseket, mert ezek homályos vagy irreleváns válaszokhoz vezethetnek. Noha a ChatGPT érti akkor is a feltett kérdést, ha hibásan írjuk a szavakat,  a pontatlan kérdés félreértéshez vezethet. Kifejezetten ügyeljünk a logikai kapcsolatok pontos leírására (ennek ellenére, vagy, stb.).

Adjuk meg a megfelelő kontextust is. Meghatározhatjuk például, hogy milyen minőségben válaszoljon nekünk: „Válaszolj úgy, mintha a legjobb barátom lennél.”, „Legyél a stratégiai tanácsadóm. A kérdésem a következő: …” A kontextus is megadhatjuk: „A kérdésem egy Magyarországon működő vállalkozás olyan munkatársaira vonatkozik, akik…” vagy  „Mit főzzek a vendégeknek, ha egyikük vegetáriánus, másik laktózérzékeny, és szeretik a magyar ételeket és itthon sok a krumpli?”

Kommunikáljunk úgy a ChatGPT-vel, mintha élő ember lenne 

A böngészőkkel ellentétben a ChatGPT-vel párbeszédet lehet folytatni. Kérhetjük arra, hogy fejtse ki részletesebben a válaszát, hozzon példát, vessen össze érveket, adjon tanácsot. Egy csevegésen belül a ChatGPT a már megismert chat-előzmények ismeretében válaszol és nem kell azokat megismételni. Fontos, hogy jelezzük egyértelműen, ha témát vagy kontextust  váltunk, különben ő marad az eredeti gondolatmenetnél. Pl.” Váltsunk témát. Tegyük fel, hogy…”

Szintén nagy előnye a böngészőkkel szemben, hogy a ChatGPT segíthet kevés részletből kitalálni, hogy mire is gondolhatunk. „Hogy is hívják azt a jelenséget, amikor…?” „Mit felejtettem ki ebből a listából:…..?”

A ChatGPT ráadásul tud vicces is lenni, mindig udvarias, segítőkész, és sosem fárad el. Nem ad etkátlan válaszokat és beismeri, ha tévedett. Ha így nézzük, jobb is, mint egy ember.:)

Legyünk résen: a ChatGPT hallucinálhat 

Az AI-hallucináció jelenség akkor fordul elő, amikor egy mesterséges intelligencia olyan tartalmat hoz létre, amely nem létezik a valóságban. A ChatGPT is magabiztosan és meggyőzően tud teljesen valótlan tényeket állítani. Éppen ezért sose bízzunk vakon a válaszaiban, akkor sem, ha konkrétnak, hihetőnek tűnnek. Még egy egyszerűnek tűnő matematikai példát is képes elrontani.

Könnyen tesztelhetjük magunk is, hogy mennyire stabil egy válasz, ha újrageneráltatjuk azt („regenerate” parancs). Ez a funkció akkor is hasznos, ha többféle választ várunk, például ötletek generálásakor. Pl. „Milyen nevet adjak az újonnan induló vállalkozásomnak, aminek a tevékenysége….?”

Mire érdemes használni egyáltalán, ha tévedhet? 

Elsőre rávághatjuk, hogy felesleges a ChatGPT-t használni, ha félő, hogy téves választ ad. De inkább onnan közelítsük meg a kérdést, hogy mire érdemes használni ezt az eszközt. Fogalmazásra, átfogalmazásra, fordításra, ötletelésre, gondolatok szintetizálására, szöveg összefoglalására, elméletek elmagyarázására, tanács kérésére mindenképp érdemes használni, mert rendkívül hatékony. Szövegalkotásnál pontosíthatjuk kérésünket, például, hogy milyen stílusban fogalmazzon, mennyire legyen tudományos, stb. Segítséget kaphatunk tőle kódíráshoz, Excel-parancsok megfogalmazásához is. Szakirodalom böngészéséhez is kiváló segítség.

Új téma – új chat 

Elkerülhetők a félreértések, ha minden témához külön chatet indítunk. Ezeket a ChatGPT tárolja, visszalapozhatók. Keresni viszont nem lehet bennük, ezért segítségünkre lehet, ha átnevezzük az egyes chateket hogy könnyebben megtaláljuk.

Előnyös, ha angolul kommunikálunk vele

Végül érdemes megjegyezni, hogy noha beszél magyarul a ChatGPT, mégis az a tapasztalat, hogy minőségibb és érthetőbb válaszokat ad, ha angolul társalgunk vele.

Plusz 1 Pro tipp a ChatGPT-hez: 

Chrome böngészőben az AIPRM bővítménnyel tovább gyorsíthatjuk a ChatGPT használatát. Előre megfogalmazott és már tesztelt promptok sokaságát használhatjuk egy gombnyomással anélkül, hogy újra be kéne azokat gépelni. Lehetséges ugyanitt saját promptot is elmenteni magunknak későbbi használatra, amivel a gyakori kérdéseket és kéréseket tudjuk gyorsítani.

Legutóbbi bejegyzések

2024.05.02.

Saját fejlesztésű villámvédelmi bővítmény

STUDIO IN-EX fejlesztőcsapata által készített villámvédelmi bővítmény nem csak látványossá teszi a villámvédelem tervezését, hanem jobban átláthatóvá és megérthetővé is teszi a rendszert.

2024.04.12.

Az épületvillamossági tervezés bemutatása az egyetemi oktatásban

Az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán folyó épületvillamossági tervezési projekt kiváló lehetőséget biztosít a hallgatók számára, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek. Ennek befejezését követően várjuk a hallgatókat a STUDIO IN-EX gyakornoki programjába.

2024.04.05.

Újra #mutiholdolgozol Nap a STUDIO IN-EX irodában

Idén újra részt vesz a STUDIO IN-EX Zrt. generáltervező iroda a #mutiholdolgozol kampányban és 2024. április 3-án egy izgalmas napot tartottunk munkatársaink gyermekei számára.

2024.01.25.

Az AHU family-k létrehozásának automatizálása

Szoftverfejlesztő csapatunk szakértelemnek köszönhetően olyan testreszabott eszközt alkottunk, amely leegyszerűsíti az AHU-tervezőszoftverben egyedileg konfigurált berendezések natív Revitintegrációját, megkönnyítve a Rosenberg Gmbh-val együttműködő gépészmérnökök munkáját.

2024.01.17.

Nemlegendás építészek és megfigyelésük

A múlt héten ismét pályaorientációs napon vettek részt kollégáink, a Babits Mihály Gimnázium érdeklődő diákjainak NEMLEGENDÁS ÉPÍTÉSZEK ÉS MEGFIGYELÉSÜK címmel mutatták be a tervezői szakmát.

2023.12.12.

BIM stúdióvezetőnk előadóként volt jelen a KÉSZ Group BIM Talk eseményén

Novemberben tartotta a KÉSZ Csoport a BIM Talk nevű eseményét, amelyen a BIM iránt érdeklődő cégcsoporton belüli szakemberek színvonalas előadásokon és interaktív kerekasztal beszélgetéseken vettek részt. A STUDIO IN-EX-től Oláh Zsolt BIM Stúdióvezetőnk is meghívást kapott előadóként.