Blog

Digital Twin, avagy a Digitális Iker

2021.09.13.

Amikor a BIM használatot implementáljuk a létesítménygazdálkodás (Facility Management) területén gyakran találkozhatunk a Digital Twin, azaz Digitális Iker fogalmával. De mi is ez pontosan és milyen célt szolgál?

A Digitális Iker (Digital Twin) egy virtuális modell, amely egy fizikai folyamatot, szolgáltatást vagy rendszert szimulál. Ez értelmezhető az építőiparban aktualizált és karbantartott BIM modellként, de tágabban is értelmezhető. A Digitális Iker inkább arra összpontosít, hogy egy-egy elem hogyan működik és más elemekkel milyen kapcsolatban van, mintsem a fizikai megjelenés. Jellemzően az építőiparban a digitális iker kifejezést szenzoros adatok feldolgozásával kapcsolatban találkozhatunk. A digitális iker alkalmas lehet mesterséges intelligencia, gépi tanulás és szoftveres analitika segítségével szimulációk készítésére, hogy hogyan működik az eszköz az adott helyzetben, illetve a későbbiekben a teljes életciklus során, ezzel segítve a hibamegelőző karbantartást, a teljesítmény optimalizálását, a használat tanulmányozását, az újabb modellek, verziók tervezését, tesztelését és gyártását, fejlesztését is.

A BIM a létesítménygazdálkodási rendszerekkel való integrációja a magasabb minőség és a szabványosított adatok szempontjából az úgynevezett Szent Grál. A BIM pontos forrást biztosít az eszköz- és épületadatoknak már akár a létesítmény üzemelése előtt, ezáltal csökkentve a teljes mértékben működő aktív CAFM rendszer létrehozásához szükséges időt. Ezenkívül a BIM megbízhatóbb adatokat szolgáltat a vezetőség számára. Az adatok fogadhatók, tárolhatók, kombinálhatók más adatokkal és zökkenőmentesen elemezhetők. Lehetővé teszi az FM számára a megalapo-zott döntéshozatalt a létesítmény teljes életciklusa során az olyan területeken, mint például helyhasználat, berendezések és eszközök karbantartása, energiafogyasztás és költséghatékonyság.

Jelenleg több futó projektünk kapcsán segítjük a FM-et a BIM modell felhasználásával, illetve támogatjuk az átjárást a BIM és a Digital Twin rendszerek között.

Legutóbbi bejegyzések

2024.04.12.

Az épületvillamossági tervezés bemutatása az egyetemi oktatásban

Az Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Karán folyó épületvillamossági tervezési projekt kiváló lehetőséget biztosít a hallgatók számára, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek. Ennek befejezését követően várjuk a hallgatókat a STUDIO IN-EX gyakornoki programjába.

2024.04.05.

Újra #mutiholdolgozol Nap a STUDIO IN-EX irodában

Idén újra részt vesz a STUDIO IN-EX Zrt. generáltervező iroda a #mutiholdolgozol kampányban és 2024. április 3-án egy izgalmas napot tartottunk munkatársaink gyermekei számára.

2024.01.25.

Az AHU family-k létrehozásának automatizálása

Szoftverfejlesztő csapatunk szakértelemnek köszönhetően olyan testreszabott eszközt alkottunk, amely leegyszerűsíti az AHU-tervezőszoftverben egyedileg konfigurált berendezések natív Revitintegrációját, megkönnyítve a Rosenberg Gmbh-val együttműködő gépészmérnökök munkáját.

2024.01.17.

Nemlegendás építészek és megfigyelésük

A múlt héten ismét pályaorientációs napon vettek részt kollégáink, a Babits Mihály Gimnázium érdeklődő diákjainak NEMLEGENDÁS ÉPÍTÉSZEK ÉS MEGFIGYELÉSÜK címmel mutatták be a tervezői szakmát.

2023.12.12.

BIM stúdióvezetőnk előadóként volt jelen a KÉSZ Group BIM Talk eseményén

Novemberben tartotta a KÉSZ Csoport a BIM Talk nevű eseményét, amelyen a BIM iránt érdeklődő cégcsoporton belüli szakemberek színvonalas előadásokon és interaktív kerekasztal beszélgetéseken vettek részt. A STUDIO IN-EX-től Oláh Zsolt BIM Stúdióvezetőnk is meghívást kapott előadóként. 

2023.12.04.

Részt vettünk a BME Kulturális és Szakmai Napokon megrendezett Szakmai Expo-n

Mérnökeink részt vettek a BME Építőmérnöki kar által rendezett Kulturális és Szakmai napokon keretén tartott Szakmai Expo-n.