Blog

Closed BIM vs Open BIM

2021.08.30.

Miért döntöttünk a Closed BIM használata mellett és mik az egyéb opciók/trendek a piacon?
Először is tisztázzuk a különbözőségeket a BIM használat kettő formája között, ami a Closed és Open BIM.

Open BIM: A BIM használat olyan formája, amely nem határozza meg, hogy különböző szakágak milyen szoftvert használjanak, így mindenki olyan programot használ amilyet kíván, amiben rutinos, ami számára megszokott. Az adatcsere fájlformátuma standardizált, ez az Industry Foundation Classes, azaz IFC fájl formátum, amelynek alapjait az Amerikai Egyesült Államokban fektették le, részben az Autodesk kezdeményezésére. Az IFC és az Open BIM előnye, hogy egy adott tervezési folyamatnál többféle szoftverrel tudnak csatlakozni a tervezők a munkához úgy, hogy az IFC-ben történő publikálás és közös paraméterkészlet alkalmazása esetén lehetővé teszi a közös modell koordinálását. A hátránya, hogy a különböző szoftverek miatt az adatmentések időszükséglete lényegesen hosszabb, az adattartalom változatos, nehezen egységesíthető, a fájlok megnyitása, kezelhetősége lassabb a nem natív formátum miatt, így az adatszolgáltatás is lassabb. Ezenfelül az adatcserék esetén gyakori az adatvesztés, a szoftverek közti különbözőségek és átjárhatóságok miatt, ami kritikus lehet a minőségi és pontos tervezés kapcsán.

Closed BIM: A BIM használat olyan formája, ahol a tervezési folyamat során egy szoftvercsaládot használunk, amely lehetővé teszi a fájlcserét eredeti, natív fájlformátumban. Az építőipar jelenlegi iránya azt mutatja, hogy az erre legszélesebb körben felhasznált szoftver az Autodesk által fejlesztett Revit. A Closed BIM előnye, hogy az adatcsere natív fájlformátumban történik, ami minimalizálja az adatvesztés lehetőségét, rövidebb az adatmentések időszükséglete és gyorsabban lehet kezelni a fájlokat. Szintén előnye, hogy könnyebb standardizálni az adatokat, és teljesíteni az felmerülő extra megrendelői igényeket. Lehetséges hátránya, hogy amíg a a piacon belül nem standardizált a BIM használata addig előfordulhat, hogy nehezebb megtalálni azokat a tervezőket akik ugyanabban a szoftvercsaládban dolgoznak.

Mi a Studio IN-EX-nél a Closed BIM mellett döntöttünk.

Legutóbbi bejegyzések

2024.01.25.

Az AHU family-k létrehozásának automatizálása

Szoftverfejlesztő csapatunk szakértelemnek köszönhetően olyan testreszabott eszközt alkottunk, amely leegyszerűsíti az AHU-tervezőszoftverben egyedileg konfigurált berendezések natív Revitintegrációját, megkönnyítve a Rosenberg Gmbh-val együttműködő gépészmérnökök munkáját.

2024.01.17.

Nemlegendás építészek és megfigyelésük

A múlt héten ismét pályaorientációs napon vettek részt kollégáink, a Babits Mihály Gimnázium érdeklődő diákjainak NEMLEGENDÁS ÉPÍTÉSZEK ÉS MEGFIGYELÉSÜK címmel mutatták be a tervezői szakmát.

2023.12.12.

BIM stúdióvezetőnk előadóként volt jelen a KÉSZ Group BIM Talk eseményén

Novemberben tartotta a KÉSZ Csoport a BIM Talk nevű eseményét, amelyen a BIM iránt érdeklődő cégcsoporton belüli szakemberek színvonalas előadásokon és interaktív kerekasztal beszélgetéseken vettek részt. A STUDIO IN-EX-től Oláh Zsolt BIM Stúdióvezetőnk is meghívást kapott előadóként. 

2023.12.04.

Részt vettünk a BME Kulturális és Szakmai Napokon megrendezett Szakmai Expo-n

Mérnökeink részt vettek a BME Építőmérnöki kar által rendezett Kulturális és Szakmai napokon keretén tartott Szakmai Expo-n.

2023.11.21.

BME hallgatók szakmai napja az irodánkban

Minden évben tartunk egy egésznapos előadássorozatot a BME Építőmérnöki karának BIM-szakirányú BsC-hallgatóinak. Az idei évben is ellátogatott hozzánk a hallgatók egy csoportja.

2023.11.14.

Családbarát Vállalat különdíjat nyert a STUDIO IN-EX Zrt.

Cégünk a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom Családbarát Vállalat pályázatán a középvállalat kategóriában indult, sikeresen megszereztük a Családbarát Vállalat címet és egy különdíjjal is jutalmazták a törekvéseinket.